רשלנות בלידה – תביעות רשלנות רפואית בלידה במקרים של מוות או נזק פיזי

לידה היא הדבר הכי משמח שיכול לעבור על כל זוג, ובוודאי על כל אישה שנמצאת בהריון. אין דבר יותר מרגש ומשמח מלהביא חיים לעולם, ילד או ילדה.

לצערנו הרב, יש לא מעט מקרים שהלידה עלולה להפוך להיות משהו מאוד לא נעים, מאוד מסוכן, ולא פעם זוגות ובפרט נשים שיולדות, מוצאות את עצמן במצב שונה לגמרי ממה שהן ציפו, בין אם זה בגלל שנגרם נזק פיזי או אחר לעובר בעת הלידה, ולצערנו זה לעיתים אפילו נגמר במוות.

באופן טבעי, לידה לא אמורה להגיע למצב כזה, אך כפי שאנחנו יודעים לא פעם בעקבות מקרים של רשלנות רפואית, בין אם זה של הרופא המיילד, הצוות במקום או גורמים אחרים שמיד נגיע אליהם, זו התוצאה. במקרים כאלה, ניתן ונכון לתבוע את הצוות ואת המקום עצמו, בתביעה על רשלנות רפואית.

לפני שנסביר כיצד זה מתבצע ובאילו תנאים התביעה תתקבל, צריך לומר, בשנים האחרונות יש עלייה ניכרת במספר תביעות של רשלנות רפואית, כולל רשלנות בלידה ורשלנות בזמן טיפולי פוריות. זה נובע בעיקר בגלל עלייה בתודעה של החולים, המטופלים ובפרט נשים בהריון שעומדות בפני לידה. העלייה נובעת מסיבות שונות, החל מחוק זכויות החולה שחוקק בשנות התשעים וכלה בעובדה שהתקשורת עוסקת בכך יותר. מאחר ויש הרבה יותר מודעות ותודעה לנושא, אז גם הרופאים עצמם מנסים לנקוט בצעדי מנע וכמובן לפעול בצורה הטובה ביותר בשביל למנוע רשלנות. אך כאמור, לא תמיד זה קורה.

כיצד מתבצעת תביעה של רשלנות רפואית בלידה ומתי היא תתקבל

בשביל להגיש תביעה על רשלנות רפואית בכלל ובפרט בלידה, אזי שצריך לשמור חומר ולתעד את כל תהליך הטיפולים, הבדיקות וכמובן את כל מה שכרוך בלידה עצמה. כשבוחנים רשלנות רפואית בלידה מה צריך לדעת כל דבר שיכול לעזור בתהליך בשביל שבסופו של דבר, כאשר נגיע לבית משפט, יהיה אפשר להציג את כל החומר והטיעונים לכך שהטיפול אכן היה רשלני וכתוצאה מכך, נגרם נזק פיזי לעובר או אפילו הטיפול הוביל למותו.

כאן צריך להדגיש שתי נקודות מהותיות, שקשורות גם לשאלה מי יכול להיתבע בהקשר זה וכן מתי התביעה תתקבל.

נקודה ראשונה, ייתכן מאוד שהרשלנות לא היתה אצלה הצוות המיילד דווקא, אלא אצל גורמים מוקדמים יותר שלא הקפידו ולא שמו לב שיש בעיה אצל האישה או אצל העובר שדורשת התייחסות. לכן חשוב לשמור תיעוד של חומר מוקדם יותר, לאורך כל תקופת ההיריון.

נקודה שנייה, רשלנות רפואית נכנסת תחת הגדרה של נזיקין, לכן, במהלך תביעה יש להוכיח לא רק רשלנות אלא שהיא עצמה הובילה לנזק, היא עצמה יצרה את הנזק. לכן, בשביל שהתביעה תתקבל, יש להוכיח שכתוצאה מהרשלנות העובר נפגע פיזי או אפילו מת, בסופו של דבר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *